This goes on city, county, state, and federal.
Sad but true.
we had to do a study because 1 million went unspent for a fresh fruit and vegetable program, consensus was the participants couldn't do math in their heads, so they gave up the funds. so we spend a ton redoing pamphlets with math equations on the back. .99lb is .99 for 1 lb, 1.98 is 2 pounds and so on. I was like really, its effing free product, they all have a smart phone and don't work, and can't figure this out. so we reprint thousands of copies.
baby formula.
store pays cost from a warehouse
sells to a participant at retail.
state pays retail.
state bills formula company for amounts sold monthly
formula company gives state back X per can sold/bought
state ends up paying like 3.00 a can.
why all the hoops, just order it and hand it out at the damn clinic.
Tornado hits a town and the formula contract winner sends in pallets of product to "help".
a year and a half later we get a call, can you come pick up these 3 pallets of formula, we never gave them out.
had like 60 days left before they went out of date. we are talking prob 25k or better at retail.....